26 lipca 2023 w Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków w Toruniu odbyło się czwarte spotkanie Lokalnej Sieci Współpracy. Celem spotkania było zapoznanie się z praktyczną stroną turystyki dostępnej, którą uczestnicy mogli zobaczyć i dotknąć.
Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków to obiekt turystyczny, który znajduje się w kameralnych wnętrzach kamienicy przy ul. Małe Garbary 19 w Toruniu. Prowadzi je Fundacja „A to historia!ˮ, założona przez historyka Katarzynę Czarną i Karola Szaładzińskiego, który wiele lat pracował jako dziennikarz. Fundacja skorzystała z dofinansowania w ramach projektu Turystyka Dostępna 1.0 i zrealizowała grant „Poznanie przez dotykanie”.
Najnowszą ofertę turystyczną dostosowaną do osób z niepełnosprawnościami przygotowaną w ramach realizacji grantu przedstawiła pani Katarzyna Czarna –Sekretarz Fundacji. Muzeum zakupiło sprzęt do prowadzenia lekcji muzealnych: Poczet Królów Polskich, Zakony rycerskie, Poznaj rycerza. Nowe wyposażenie będzie przydatne do prowadzenia lekcji muzealnych szczególnie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczanie poprzez zaangażowanie wielu zmysłów wspomaga proces gromadzenia i utrzymywania w pamięci, gdyż im więcej kanałów zmysłowych bierze udział w poznaniu, tym szersze są granice pamięci i tym bardziej jest ona trwała. W przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także z deficytem koncentracji i uwagi (np. ADHD) czy rozwijających się w spektrum autyzmu takie specjalnie dostosowane elementy wyposażenia pozwolą zarówno w uzyskaniu poziomu skupienia koniecznego do uruchomienia procesu edukacyjnego, jak i w wyrównaniu szans na skorzystanie z oferty Muzeum na równi z uczestnikami pełnosprawnymi. W przypadku osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – możliwość dotykowego poznania figurek oraz elementów wyposażenia rycerzy umożliwi aktywne uczestniczenie w zwiedzaniu.
Drugim punktem programu było przedstawienie efektów realizacji grantu „Atrakcyjna i bezpieczna Wioska Mydlarska przyjazna dla osób z niepełnosprawnością”. Prezentację poprowadził pan Jacek Hila, członek LSW reprezentujący Wioskę Mydlarską sp. z o.o. Wioska Mydlarska we Fiałkach koło Górzna przybliża historię, prowadząc warsztaty zaznajamiające z dawnymi zajęciami gospodarskimi, takimi jak tworzenie mydła, tłoczenie olejów czy pranie na zabytkowych tarach. Bogata oferta warsztatowa dzięki realizacji grantu stanie się bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wioska Mydlarska może stać się miejscem rozpoznawalnym na mapie województwa dla osób i instytucji pracujących na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją oraz fotorelacją ze spotkania.
Copyright © 2023 Turystyka dostepna