Projekt „Turystyka Dostępna 1.0”

 

logo spółki 4es - czarny, wyboldowany napis 4es, a pod spodem drukowanymi literami bez wyboldowania napis non profit   

http://www.4es.com.pl/

logo Uczelni WSG - granatowy napis po angielsku granatowy globus i obok napisane WSG BYDGOSZCZ University , a poniżej napis Enterprise of knowledge

 

Projekt „Turystyka Dostępna 1.0” realizujemy w partnerstwie.  Pracując wspólnie łączymy naszą wiedzę i doświadczenie dużej nowoczesnej uczelni jaką jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy  oraz podmiotu ekonomii społecznej –  4ES Non Profit sp. z o.o., którego głównym obszarem działania jest aktywizacja społeczno – zawodowa.

 

Lider projektu - Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Wyższa Szkoła Gospodarki to  nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się szkoła wyższa, która działa w modelu uczelni społecznie zaangażowanej. Jest największą niepubliczną uczelnią w północnej Polsce. Działa od 1999 r., posiada wydziały w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Malborku, Chojnicach, Pile, Ełku, Działdowie oraz wydziały zagraniczne na Ukrainie. WSG kształci na 30 kierunkach studiów wyższych, m.in. psychologii, ekonomii, pielęgniarstwie, pedagogice, zarządzaniu, fizjoterapii, dietetyce, mechatronice, informatyce, wychowaniu fizycznym, budownictwie, filologii, turystyce i rekreacji czy przemysłach kreatywnych. Uczelnia kształci ponad 6000 studentów, w tym blisko 1200 studentów zagranicznych z 31 krajów. 

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych WSG realizuje szereg programów i projektów w ramach wdrażania szeroko pojętego projektowania uniwersalnego np.:

  • wdrażanie programu „Niepełnosprawni-pełnosprawni na studiach”,
  • digitalizacja (na bieżąco) materiałów dydaktycznych dla osób niepełnosprawnych,
  • realizacja programu „Animacja Młodych Osób Niepełnosprawnych”,
  • realizacja projektów w zakresie promocji kultury m.in.: „Kino dla osób niewidomych”, „Kino bez barier”,
  • realizacja programu „Uczelnia dostępna”,
  • cykliczna organizacja zlotów studentów z niepełnosprawnościami,
  • organizacja międzynarodowej konferencji „Reha for the blind - 2021”,
  • uczestnictwo w projekcie „Projektując słuchaj ludzi – 2021”,
  • współorganizacja z SOSW im. L. Braille’a Targów Edukacji i Pracy bez Barier – 2021,
  • rekrutacja wolontariuszy na Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy – 2021,
  • realizacja akcji szkoleniowych „Nakręć się na pomaganie”,
  • wypożyczanie i udostępnianie sprzętu specjalistycznego dla osób z niepełnosprawnością
  • możliwość korzystania z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej w czynnościach związanych z procesem dydaktycznym.

WSG wdraża akademickie programy dydaktyczne dotyczące tematyki niepełnosprawności:

  • audyty dostępności obiektów turystycznych w Bydgoszczy i w regionie realizowane przez studentów jako element procesu doskonalenia wiedzy i kompetencji w zakresie problematyki niepełnosprawności,
  • cykliczne zajęcia terenowe dla studentów WSG w Specjalnym Szkolno-Wychowawczym Ośrodku dla uczniów z dysfunkcją wzroku,
  • permanentne wprowadzanie elementów wiedzy o niepełnosprawności w programach wybranych przedmiotów dydaktycznych studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja w WSG.

Akademickie Centrum Medycznego WSG prowadzi działania terapeutyczne:

  • rehabilitacja niemowląt i dzieci metodami neurorozwojowymi,
  • rehabilitacja wzroku,
  • diagnoza z zakresu integracji sensorycznej.

 

Partner projektu - 4ES Non Profit Sp. z o. o.

4ES Non Profit od 2018 roku pracuje w obszarze ekonomii społecznej oraz aktywizacji społeczno-zawodowej. Forma spółki z o.o. non profit pozwala na prowadzenie działalności gospodarczą i realizację misji społecznej.

 4ES ma stały kontakt z osobami oddalonym od rynku pracy, gdyż wspiera ich w rozwoju kompetencji społecznych i osobistych, niezbędnych do włączenia się w życie społeczne i zawodowe, poprzez: warsztaty rozwoju kompetencji społecznych i osobistych oraz warsztaty rękodzielnicze i spotkania animacyjne.

W ramach projektów dofinansowanych ze środków EFS dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym na rzecz osób z niepełnosprawnościami, 4ES Non Profit  prowadzi aktywności o charakterze turystycznym i rekreacyjnym. Realizacja projektów to bezpośrednie działania dla osób zagrożonych  ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To także współpraca z podmiotami ekonomii społecznej, które pracują na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jednostkami samorządu terytorialnego, powiatowymi urzędami pracy oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu. W ramach tej współpracy oraz realizacji projektów własnych 4ES, wsparcie otrzymało kilkaset osób z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego.

Zajęcia aktywizujące to zarówno warsztaty rękodzielnicze (decoupage, tworzenie świec, mydełek, naturalnych kosmetyków) jak i wycieczki, głównie do wiosek tematycznych na terenie województwa kujawsko - pomorskiego. Drugim obszarem zajęć prowadzonych dla  uczestników projektu są warsztaty kompetencji społecznych oraz wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakładaniu podmiotów ekonomii społecznej

4ES Non  wykreowała markę pod nazwą Toruńskie Inspiracje, która prowadzi działalność w obszarze turystyki. Główna oferta turystyczna to wycieczki do Torunia z warsztatem rękodzielniczym, degustacją toruńskich pierników i zwiedzaniem toruńskiej starówki z przewodnikiem oraz inne atrakcje prowadzone w ramach turystki dostępnej.

 

Copyright © 2023 Turystyka dostepna